Prosta reklama w Google dla każdego sklepu internetowego

reklama sklepu internetowego

Promocja sklepu internetowego w wyszukiwarce jest wyzwaniem dla każdego przedsiębiorcy i marketera. Pierwszym dylematem przed którym stajemy jest co wybrać: SEO i pozycjonowanie czy może reklamę Google Ads? Pisałam o tym więcej w artykule Google Ads czy SEO – Oto jest pytanie! Gdy już zdecydujemy się na kampanię w Google Ads to dość przerażającą perspektywą może okazać się układanie szczegółowej listy słów kluczowych oraz tworzenie reklam dla każdej kategorii, podkategorii, a nawet wszystkich produktów w sklepie. A co z SEO? Co ze słowami z długiego ogona, które przynoszą przecież największy zysk?

Oto idealne rozwiązanie dla wszystkich ecommerców! Reklama dynamiczna w Google (DSA – Dynamic Search Ads) łączy bowiem zalety pozycjonowania na długi ogon oraz reklamy Google Ads. A do tego jest szybka w utworzeniu, precyzyjna i … tania! Brzmi zachęcająco, prawda? 

 

Jak działa reklama dynamiczna dla sklepów internetowych?

W odróżnieniu od standardowych kampanii, które wymagają zastosowania słów kluczowych, kampania DSA wyświetla reklamy na podstawie zawartości całego sklepu internetowego. Google automatycznie dopasowuje wyszukiwaną przez użytkownika frazę do pasujących treści w sklepie (czy w witrynie). Podajesz tylko adres sklepu, a Google na podstawie konkretnego zapytania wyświetla użytkownikowi zmodyfikowaną reklamę oraz kieruje na najtrafniejsza podstronę (najczęściej na kartę konkretnego produktu, lub też na stronę kategorii lub podkategorii).

 

Przykład –  Sklep sportowy

Jeśli klient wyszukuje model konkretnego buta np „Asics Gel Hunter” to pojawi mu się reklama z nazwą produktu, która będzie kierowała do strony produktu. Google Ads będzie dynamicznie generować reklamy prowadzące do najbardziej trafnej strony w witrynie.

Przykład reklamy dynamicznej dla sklepu internetowego 

reklama dla sklepu internetowego DSA dla ecommerce

Strona docelowa reklamy dynamicznej dla sklepu internetowego

 

 

Reklama dynamiczna łączy w sobie zalety pozycjonowania na tzw. długi ogon i reklamy

Jak już wspomniałam główną zaletą wprowadzenia kampanii dynamicznej w sklepie internetowym jest to, iż łączy ona w sobie wszystkie zalety reklamy płatnej (szybkość utworzenia, natychmiastowe efekty, precyzyjne dotarcie do grupy docelowej) z gigantycznym potencjałem pozycjonowania na długi ogon (long tail).  Z tą tylko różnicą, iż nie musisz czekać na efekty pozycjonowania, tylko zasilasz konto Google i po skonfigurowaniu reklam natychmiast zaczynasz zgarniać wartościowy ruch.

 

Strategia długiego ogona czy słowa generyczne?

Reklama dynamiczna Google Ads dla sklepów internetowych to doskonałe uzupełnienie klasycznej kampanii na słowa kluczowe. Klasyczna kampania na generyczne słowa kluczowe wiąże się zazwyczaj z kilkoma utrudnieniami. Większość reklamodawców wymyśla podobne i dość ogólne frazy. To sprawia, że bardzo wielu konkurentów „bije się” o te same słowa kluczowe. Chcąc umieścić swoją reklamę wysoko musisz wygrać aukcję, czyli najczęściej przebić stawki konkurencji. To powoduje stałe zwiększanie kosztów reklam.  Drugi problem to zbyt mała precyzja fraz generycznych. Oczywiście frazy ogólne mają duży potencjał do generowania ruchu, natomiast jest to ruch mniej dopasowany, czyli mniej wartościowy. Po drugie, zestaw fraz. Które wymyślisz będzie zawsze ograniczony. Nie ma praktycznie szans na wymyślenie wszystkich możliwych fraz i kombinacji słów kluczowych, jakie klienci mogą wpisywać do wyszukiwarki szukając produktów z Twojej oferty. Na stronie masz bowiem tysiące ofert/produktów. Tym bardziej nie jesteś w stanie zrobić osobnych reklam dla każdej z ofert, aby skierować klienta dokładnie do tej oferty. 

Różnica w liczbie wyszukań między frazami generycznymi a długim ogonem

Długi ogon w sklepie internetowym

 

Jak widać liczba zapytań dla słów kluczowych z długiego ogona jest o wiele mniejsza niż zapytań dla słów generycznych. Biorą jednak pod uwagę cały asortyment sklepu (czym więcej produktów i stron tym lepiej) potencjał wyszukiwań znacznie wzrasta. Słowa kluczowe z długiego ogona są także dużo bardziej konwersyjne, gdyż są dużo lepiej dopasowane do zapytania użytkownika, czyli jego konkretnych potrzeb. Mają zazwyczaj mniejsze koszty ze względu na mniejsza konkurencję.

Strategia długiego ogona zakłada więc skierowanie uwagi na frazy, które są co prawda mniej popularne, za to bardziej dopasowane do intencji wyszukującego i charakteryzują się mniejszą konkurencją. Łatwiej także o sprzedaż z fraz długiego ogona, gdyż są wpisywane przez osoby posiadające silniejszą intencję zakupową.

long tail w sklepie internetowym

 

Jakie wyniki biznesowe możesz osiągnąć w sklepie internetowym dzięki kampanii dynamicznej:

  • Tańsze reklamy. Reklama dynamiczna ma zazwyczaj mniejsze koszty kliknięcia niż reklama na generyczne słowa kluczowe (ze względu na mniejsza konkurencję)
  • Szybsza ścieżka konwersji  – internauta „ląduje” od razu na karcie produktu, więc skraca się ścieżka konwersji, co pozytywnie przekłada się na współczynnik konwersji
  • Wysoka klikalność (CTR), ze względu na precyzyjne dopasowanie do zapytania
  • Większa sprzedaż! Wysoka trafność wyników powoduje, że zazwyczaj ten rodzaj kampanii jest bardzo opłacalny.

 

Dlaczego warto założyć kampanię dynamiczną w ecommerce?

Przede wszystkim dlatego, iż jest to PROSTE

  • nie musisz już podawać słów kluczowych
  • nie musisz tworzyć kilkudziesięciu reklam
  • nie musisz tworzyć skomplikowanej struktury kampanii

Po drugie taka kampania działa w dużym stopniu AUTOMATYCZNIE. To Google zajmie się tym, aby dopasować zapytania użytkowników wyszukiwarki do określonych stron w Twojej witrynie. 

Po trzecie taką kampanię utworzysz naprawdę SZYBKO

Co jeszcze zyskasz dzięki kampanii dynamicznej?

  • Oszczędność czasu. Nie musisz już przypisywać tysiąca słów kluczowych ani tekstu reklamy do każdego produktu w swojej witrynie. Co za ulga! 
  • Doskonała alternatywa dla pozycjonowania na długi ogon – Kierujesz klientów bardzo precyzyjnie do podstron odpowiadających ich zapytaniom
  • Automatyczne aktualizacje reklam. Jeśli wprowadzisz zmiany na stronach, Google automatycznie dopasuje nagłówek reklamy. Reklama natychmiast reaguje na zmiany w Twojej ofercie, więc idealnie nadaje się do biznesów zmieniających ofertę sezonowo.
  • Kontrola nad kampanią. Możesz wyświetlać reklamy oparte na całej witrynie albo konkretnych kategoriach lub stronach. Możesz także wyłączyć wyświetlanie reklam produktów, które są chwilowo niedostępne.
  • Twoja oferta pojawia się w wyszukiwarce natychmiast (w odróżnieniu od pozycjonowania)
  • Widoczność reklam jest całkowicie niezależna od zmian w algorytmach Google (w odróżnieniu od pozycjonowania)

Polecam także przeczytać zalecenia Google na temat reklam dynamicznych.

 

Komu polecam kampanię dynamiczną?

Na reklamie dynamicznej najwięcej skorzystają witryny z dużą ilością contentu i dużą ilością podstron. Kampania taka najlepiej sprawdza się :

  • w sklepach internetowych, 
  • na blogach i serwisach poradnikowych z dużą liczbą artykułów
  • na stronach biur podróży (posiadających dużą liczbę ofert)
  • innych stronach i witrynach z dużą ilością usług lub produktów

 

Jak przygotować sklep internetowy do kampanii dynamicznej?

  1. Przede wszystkim sprawdź ile stron jest zindeksowanych przez Google. Możesz to zrobić w Google komendą site:nazwawitryny.

Oczywiście czym więcej zaindeksowanych podstron tym lepiej. Kampania będzie wtedy bardziej skuteczna.

2. Następnie sprawdź czy w sklepie są prawidłowo uzupełnione parametry na stronach kategorii i stronach produktów. Google przy przyporządkowaniu zapytań do konkretnej podstrony bierze pod uwagę takie parametry jak:

  • tag title (tytuł strony)
  • nagłówki (H1, H2, H3..)
  • treść strony

… a następnie

Utwórz kampanię dynamiczną w 15 minut!

Pobierz szkolenie video „krok po kroku” i stwórz skuteczną, szybką i prostą reklamę na długi ogon dla sklepu internetowego! Zacznij zdobywać nowych klientów już dzisiaj!

Pobierz szkolenie wideo:

  • tworzenie dynamicznej reklamy dla sklepu internetowego „step-by-step”
  • najlepsze praktyki w optymalizacji kampanii dynamicznych

Udostępnij: [addtoany buttons=”facebook,twitter,linkedin,email”]

O autorze:

Nazywam się Ewa Chojecka, jestem trenerką Google Ads i praktykiem e-marketingu i e-commerce z 18-letnim doświadczeniem. Od 8 lat z sukcesem prowadzę butikową agencję performance marketingu w Google (Internet Planet) i pomagam moim klientom znieść ich biznesy na wyższy poziom opłacalności. Uczę także przedsiębiorców jak samodzielnie, bez pomocy firmy zewnętrznych prowadzić skuteczny marketing w Google nawet jeśli zaczynasz od zera i myślisz, że jesteś osobą nietechniczną.  Jestem autorką "Akademii Google Ads", kursu w którym od A do Z, krok po kroku nauczysz się samodzielnie tworzyć i optymalizować swoją reklamę w Google.  Możesz jednak zacząć od darmowych kursów i materiałów, które możesz pobrać tutaj