10 etapów planowania skutecznej reklamy Google Ads

 

Zaplanuj “z głową”, od A do Z, swoją reklamę w wyszukiwarce!

Zastanawiasz się nad uruchomieniem reklamy w Google? Cały czas zabierasz się za przygotowanie swojej reklamy, ale nie wiesz od czego zacząć i jak wszystko „poukładać”, aby miało to sens biznesowy? Potrzebujesz zaplanować cele, działania i koszty, aby wszystko ułożyło się w spójną całość?

Mam dla Ciebie dobrą wiadomość! Przygotowałam bowiem ogromną porcję materiału, która pozwoli Ci opracować INDYWIDUALNY PLAN REKLAMY W GOOGLE. Ułożenie właściwego planu uchroni Cię przez wieloma błędami, które popełniają początkujący reklamodawcy, a także pomoże Ci maksymalnie zwiększyć szansę na sukces Twojej reklamy w Google.

Ta Pigułka Wiedzy składa się z 3 części

10 etapów/ planowania efektywnej reklamy w wyszukiwarce w formie szkolenia wideo

10 etapów/ planowania efektywnej reklamy w wyszukiwarce w formie tekstowej

Indywidualny Planer Reklamy w Google  (po pobrania na końcu)

 

Etap 1. Wyznaczanie celu reklamy w Google

Zanim zajmiemy się ustawianiem reklam warto jest pochylić się nad tym, aby dobrze wyznaczyć cel naszych działań. Najbardziej oczywisty cel jaki zazwyczaj stawiają sobie początkujący reklamodawcy to zwiększenie ruchu na stronie. To najprostszy i najbardziej podstawowy cel, jaki możesz sobie wyznaczyć. Może on być dobry na samym początku Twoich działań, jednak czy zarabiasz dzięki temu, że ktoś obejrzy Twoją stronę? Jeszcze nie. Abyś mogła/mógł zarobić na reklamie potencjalny klient musi wykonać konkretną akcję poprzez:

  • Dokonanie zakupu czyli realizację transakcji (np. zakup w sklepie internetowym)
  • Wykonanie mikro-konwersji, czyli jakiejś mniejszej akcji, która przybliży go do dokonania zakupu i skorzystania z naszej oferty (pobranie bezpłatnych materiałów, wysłanie formularza/zapytania, telefon).

Wyróżniamy 3 podstawowe cele kampanii:

  1. Sprzedażowe, których celem jest bezpośrednia sprzedaż
  2. Kontaktowe (Leadowe), których celem jest wykonanie mikro-konwersji i pozyskanie kontaktów (np. email, telefon)
  3. Wizerunkowe/Brandingowe, których celem jest rozpowszechnianie informacji o firmie, marce, produkcie lub usłudze. Najlepszym odzwierciedleniem celu wizerunkowego jest zwiększenie ruchu na stronie.

Aby prawidłowo wyznaczyć cel kampanii musimy zdefiniować NOA , czyli najbardziej oczekiwaną akcję, jaką ma wykonać nasz użytkownik na stronie. Cele strony (NOA) powinny być bowiem tożsame z celami kampanii marketingowych.

Przykłady wyznaczania NOA i celów kampanii dla poszczególnych firm:

Firma NOA Cel kampanii
sklep internetowy Zakup Sprzedażowy
Pensjonat/hotel

Telefoniczna rezerwacja noclegu

Internetowa rezerwacja noclegu

Kontaktowy

Sprzedażowy

gabinet kosmetyczny

Telefon

Umówienie się na wizytę online

Kontaktowy
Firma usługowa

Telefon

Wypełnienie formularza

Kontaktowy
Duży koncern chcący wypromować nowy produkt

Ruch

Zaznajomienie użytkownika z produktem

Wizerunkowy
Strona firmowa

Kontakt

Pobranie materiałów

Zapis na newsletter

Wypełnienie formularza

Kontaktowy / Wizerunkowy

 

Etap 2. Wybierz swój produkt flagowy / Bestseller

Przyjrzyj się całej ofercie  i zobacz wszystkie kategorie produktów/ usług, jakie posiadasz. Być może posiadasz tylko jedną wiodącą usługę czy produkt, ale może być też tak, jest wiele kategorii i podkategorii produktów i usług (np sklep internetowy, gabinet kosmetyczny). Nie polecam reklamować na początek całej oferty. W zamian wybierz jedną dominującą kategorię swoich produktów bądź flagowy produkt/usługę czy bestseller. Będzie Ci dużo łatwiej wystartować z jedną lub kilkoma kategoriami produktów, niż z promocją całej oferty. Gdy reklama na jedną lub kilka kategorii przyniesie dobry rezultat wtedy spokojnie możesz dodawać pozostałe produkty i sługi i sprawdzać ich skuteczność.

 Przykład: Jeśli prowadzisz gabinet kosmetyczny wybierz 1-2 najlepiej sprzedające się usługi, na które akurat jest popyt.

 

 

Etap 3.  Wybierz lokalizację

Działasz lokalnie czy w całej Polsce? A może sprzedajesz swoje produkty na cały świat? Warto w tym miejscu określić, na jaki obszar będziemy się reklamować: kraj, województwo, miasto, dzielnica, określony promień od lokalizacji firmy? Wyznaczenie konkretnego obszaru prowadzenia działań reklamowych będzie potrzebne przy konfiguracji kampanii. Obszar reklamy na także wpływ na budżet jaki przeznaczymy na reklamy.

 Przykład: Jeśli prowadzisz przedszkole Twoje reklamy powinny być skierowane na obszar z które pochodzą Twoi klienci (np. dzielnica lub obszar ok 7 km od  lokalizacji przedszkola). 

 

Etap 4. Ustal stronę docelową kampanii

Wybierz odpowiednią podstronę na Twojej witrynie, która najlepiej opisuje wybrany produkt bądź usługę, którą będziesz reklamować. Na tę stronę będziesz kierować klientów z kampanii. Jeśli masz jeden dominujący produkt, to może być to strona główna, jednak najczęściej lepszą stroną jest strona kategorii bądź produktu lub konkretnej usługi. Dzięki temu w reklamie dedykowanej konkretnemu produktowi lub usłudze możesz umieścić precyzyjnie dobraną do zapytania stronę docelową. Dzięki temu Twoi klienci od razu po kliknięciu w reklamę trafią na wybrany produkt lub usługę, którą są zainteresowani i nie muszą dokonywać dodatkowego wyszukiwania w witrynie (czego oczywiście bardzo nie lubią).

podstrony

 

Etap 5. Ustal swoje „Mocne Strony” czyli USP (Unikatowa Propozycja Sprzedaży)

Zastanów się, czym chcesz się wyróżnić od konkurencji. Jakie cechy i elementy oferty są u Ciebie unikatowe? Co takie ma Twoja firma, czego nie mają inni?  Mocne strony powinny mieć dwie podstawowe cechy:

  • Istotne i ważne dla Twojej grupy docelowej (trafiają w ich potrzeby)
  • Unikalne na rynku (nie ma ich konkurencja)

Spróbuj znaleźć zarówno w swojej firmie/marce, jak i w produkcie coś, co będzie spełniało oba te punkty i BOOM – właśnie odkryłaś /odkryłeś swoje mocne strony! Pamiętaj, iż nawet jeśli działasz w perspektywicznej niszy, a nie jesteś w stanie wyróżnić się we właściwy sposób to konkurencja najprawdopodobniej zgarnie większość Twojego rynku. Poszukaj więc koniecznie mocnych stron i wyróżników swojej oferty! Swoje cechy USP zawrzyj na stronie internetowej oraz także w reklamach, aby klienci już na etapie reklamy widzieli co jest wyróżnikiem oferty i dlaczego warto skorzystać z Twoich usług.

 Przykład: Mocne strony gabinetu manicure-pedicure

 

Etap 6. Ustal ofertę specjalną lub promocję

Klienci dokonują zakupów głównie pod wpływem emocji, ale argumenty racjonalne znacznie podwyższają prawdopodobieństwo sprzedaży. Zastanów się, co dodatkowego możesz zaoferować swoim klientom:

  • pakiet usług: 2 w 1
  • zniżki lub rabat
  • wydłużoną gwarancję
  • kupon promocyjny na inne usługi
  • gratis, lub prezent

 

Możesz emitować reklamy z ceną regularną, nie uwzględniając ofert specjalnych, jednak skuteczność takich reklam jest zazwyczaj dużo mniejsza.

 

Etap 7. Ustal Call to action, czyli wezwanie do działania

Ustal, na jakich czynnościach odbiorców Ci zależy i co chcesz, aby zrobili na po wejściu na Twoją stronę. Wezwanie do działania powinno być ściśle powiązane z przyjętym celem kampanii oraz z celem strony. Zawarcie wezwania do działania zarówno w reklamie jak i na stronie docelowej sprawia, iż użytkownicy są prowadzeni bezpośrednio do dokonania konwersji.

Przykład: Jeśli chcesz, aby Twoi klienci umawiali się na wizyty online to możesz dodać w swojej reklamie wezwanie do działania „Umów się na wizytę online” lub „Sprawdź wolne terminy”

 

 

Etap 8. Wybierz grupę docelową

Wypisz wszystkie cechy demograficzne oraz psychograficzne Twojej grupy docelowej, aby wiedzieć, do kogo mówisz. Czym lepiej określisz grupę docelową tym lepszą reklamę dla niej stworzysz. Jeśli wiesz dokładnie do kogo mówisz możesz dużo celniej adresować potrzeby Twoich klientów. Dzięki targetowaniu demograficznemu możesz natomiast określić płeć i wiek osób, które zobaczą Twoją reklamę w Google. Dobrą praktyką jest wybrać na początek jedną grupę docelową, a potem dodawać do niej nowe segmenty / grupy docelowe.

Przykład – wybór grupy docelowej dla różnych biznesów

  • Sklep z modą ciążową – kobiety w całej Polsce wieku 18-45 lat spodziewające się (pierwszego) dziecka, zainteresowane macierzyństwem i rodziną oraz modą
  • Coach kariery – osoby w wieku 25-45 lat, w wybranej lokalizacji, K + M, życie zawodowe jest dla nich bardzo istotne, mają motywację do zmiany swojej ścieżki życiowej, mogą być „ na zakręcie” zawodowym lub wypalone
  • Hotel / Pensjonat – rodziny z dziećmi lub single lub pary (romantyczne wyjazdy) lub seniorzy lubiący wypoczywać w Polsce, ważny jest dla nich kontakt z naturą i zdrowe odżywianie.

 

Zobacz Tutorial video „Jak znaleźć idealną grupę docelową dzięki Google Ads

 

Etap 9. Zaplanuj datę startu

Dla większości branż popyt jest praktycznie całoroczny, z niewielkimi wahaniami w ciągu roku. Jednak dla niektórych branż będzie istniała bardzo silna sezonowość. Przykłady branż sezonowych:

  • maski antysmogowe
  • wypożyczalnia strojów karnawałowych
  • odśnieżanie dachów
  • wynajęcie kwater w górach lub nad morzem

Użyj Planera Słów kluczowych na koncie Google Ads, aby określić jaka jest sezonowość Twojej branży. W tym narzędziu jak na dłoni widać kiedy popyt na Twoje usługi jest największy. Najlepiej wystartować z działaniami reklamowymi tuż przed szczytem sezonu.

 

 

Etap 10. Zaplanuj budżet

Podstawowe metody ustalania budżetu na kampanię to:

  1. Budżet „Tyle na ile mnie stać” – ustalasz kwotę, którą chcesz zainwestować w reklamy w wybranym okresie czasu
  2. Budżet dostosowany do liczby kliknięć / nowych użytkowników  – ustalasz ilu nowych użytkowników chcesz pozyskać (na swoją stronę www lub do sklepu internetowego) i do tego dobierasz odpowiedni budżet. Znając koszt kliknięcia (możesz go wstępnie ustalić na podstawie Planera Słów Kluczowych) możesz pomnożyć ten koszt przez liczbę kliknięć i otrzymasz budżet np.

Przykład  – strona firmowa- budżet dostosowany do liczny kliknięć (nowych użytkowników)

2000 nowych użytkowników/potencjalnych klientów x 1,2 zł (CPC/koszt kliknięcia) = 2400 zł (Twój miesięczny budżet)

 

Bardziej zaawansowanym sposobem wyznaczania budżetu marketingowego jest budżet podporządkowany realizacji konkretnych celów, najczęściej sprzedażowych (choć cele mogą być także inne). Ten sposób polecany jest dla sklepów internetowych i ecommersów oraz firm, które mierzą policzalne cele na stronie.

Przykład  – sklep internetowy – budżet dostosowany do celów

Załóżmy więc, że miesięcznie masz zamiar sprzedać 100 sztuk produktów. Koszt pozyskania klienta (po kampanii testowej) wyniósł 40 zł. Twój budżet więc to ok 4000 zł miesięcznie.

100 x 40 =4000 PLN (Twój miesięczny budżet)

 

A teraz do dzieła! Teraz pobierz edytowalny pdf Planer kampanii Google Ads i stwórz swój Indywidualny plan reklamy w Google.

Powodzenia!

 

Dołącz do Akademii Google Ads i codziennie zdobywaj nowych klientów z wyszukiwarki!

Stwórz krok po kroku dochodową reklamę w wyszukiwarce Google, nawet jeśli nie masz pojęcia o marketingu online, przerażają Cię technikalia i nigdy nie myślałaś/eś, aby robić to samodzielnie.

 

Udostępnij: [addtoany buttons=”facebook,twitter,linkedin,email”]

O autorze:

Nazywam się Ewa Chojecka, jestem trenerką Google Ads i praktykiem e-marketingu i e-commerce z 18-letnim doświadczeniem. Od 8 lat z sukcesem prowadzę butikową agencję performance marketingu w Google (Internet Planet) i pomagam moim klientom znieść ich biznesy na wyższy poziom opłacalności. Uczę także przedsiębiorców jak samodzielnie, bez pomocy firmy zewnętrznych prowadzić skuteczny marketing w Google nawet jeśli zaczynasz od zera i myślisz, że jesteś osobą nietechniczną.  Jestem autorką "Akademii Google Ads", kursu w którym od A do Z, krok po kroku nauczysz się samodzielnie tworzyć i optymalizować swoją reklamę w Google.  Możesz jednak zacząć od darmowych kursów i materiałów, które możesz pobrać tutaj.