Jak ustalić cel reklamy w Google Ads

Jeśli nie wiesz do jakiego portu płyniesz żaden wiatr nie będzie dla Ciebie dobry.

Seneka

Wyznaczanie celu reklamy w Google Ads

Zanim zajmiemy się ustawianiem reklam warto jest pochylić się nad tym, aby dobrze wyznaczyć cel i zaplanować nasze działania. Najbardziej oczywisty cel jaki zazwyczaj stawiają sobie początkujący reklamodawcy to zwiększenie ruchu na stronie. To najprostszy i najbardziej podstawowy cel, jaki możesz sobie wyznaczyć. Może on być dobry na samym początku Twoich działań, jednak czy zarabiasz dzięki temu, że ktoś obejrzy Twoją stronę? Jeszcze nie. Abyś mogła/mógł zarobić na reklamie potencjalny klient musi wykonać konkretną akcję poprzez:

  • Dokonanie zakupu czyli realizację transakcji (np. zakup w sklepie internetowym)
  • Wykonanie mikro-konwersji, czyli jakiejś mniejszej akcji, która przybliży go do dokonania zakupu i skorzystania z naszej oferty (pobranie bezpłatnych materiałów, wysłanie formularza/zapytania, telefon).

Wyróżniamy 3 podstawowe cele kampanii:

  1. Sprzedażowe, których celem jest bezpośrednia sprzedaż
  2. Kontaktowe (Leadowe), których celem jest wykonanie mikro-konwersji i pozyskanie kontaktów (np. email, telefon)
  3. Wizerunkowe/Brandingowe, których celem jest rozpowszechnianie informacji o firmie, marce, produkcie lub usłudze. Najlepszym odzwierciedleniem celu wizerunkowego jest zwiększenie ruchu na stronie.

cele kampanii Google Ads

Aby prawidłowo wyznaczyć cel kampanii musimy zdefiniować NOA , czyli najbardziej oczekiwaną akcję, jaką ma wykonać nasz użytkownik na stronie. Cele strony (NOA) powinny być bowiem tożsame z celami kampanii marketingowych.

Przykłady wyznaczania NOA i celów kampanii dla poszczególnych firm:

Firma

NOA

Cel kampanii

sklep internetowy

Zakup

Sprzedażowy

Pensjonat/hotel

Rezerwacja noclegu

Kontaktowy

gabinet kosmetyczny

Telefon

Umówienie się na wizytę online

Kontaktowy

Firma usługowa

Telefon

Wypełnienie formularza

Kontaktowy

Duży koncern chcący wypromować nowy produkt

Ruch

Zaznajomienie użytkownika z produktem

Wizerunkowy

Strona firmowa

Kontakt

Pobranie materiałów

Zapis na newsletter

Wypełnienie formularza

Kontaktowy / Wizerunkowy

Optymalizacja strony internetowej pod NOA i cel kampanii

Po ustaleniu celu kampanii warto także dostosować stronę, aby spełniała założenia kampanii i pracowała na jej sukces. Chodzi tu o zwiększenie tak zwanego współczynnika konwersji. Co możesz zrobić, aby zwiększyć współczynnik konwersji?

 Spraw, aby cel był widoczny i zrozumiały dla klienta

Powiedz odbiorcy co ma zrobić po wejściu na stronę – internauta powinien wiedzieć czego od niego oczekujesz. Zachęcaj odbiorców do działania. Ważne informacje i wezwania do działania umieszczaj jak najwyżej. Jak to wygląda w praktyce?

 Cel sprzedażowy

Jeśli chcesz zachęcić do zakupu w sklepie internetowym dodaj promocję i argumenty sprzedażowe

Cel kontaktowy

  • Jeśli prowadzisz firmę lokalną i głównym kanałem kontaktu jest telefon postaraj się, aby był on widoczny i łatwy do odnalezienia na każdej podstronie witryny (możesz go nawet umieścić na pasku na górze strony). Często wszystkie kontaktowe (adres, telefon) znajdują się w zakładce „Kontakt”. To jest podstawowe miejsce, gdzie umieszczamy te informacje. Jeśli jednak poprzestaniesz tylko na tej zakładce i nie ułatwisz kontaktu to odzew może być nieco mniejszy niż mógłby być.

Dodatkowo możesz zachęcić użytkowników do wykonania połączenia krótkimi hasłami np.” Zadzwoń Teraz”, “Porozmawiaj z nami”, “Zapytaj Eksperta” czy “Umów się na wizytę”. Drugim ważnym aspektem w  przypadku firm lokalnych będzie zakładka kontakt, gdzie możesz umieścić mapę i wskazówki dojazdu. Możesz dodać też formularz kontaktowy, choć są one nieco mniej popularne wśród klientów.

  • Jeśli prowadzisz Wirtualne biuro tłumaczeń – umieść formularz wyceny bądź zamówienia usługi w priorytetowym miejscu tak jak tu:

  • Jeśli chcesz , aby użytkownicy umawiali się online na spotkanie lub wizytę to umieść w priorytetowym miejscu formularz zapisu lub dołącz widget umożliwiający im taką funkcję (Np Booksy)

Wyznaczanie mierzalnych celów w kampaniach dla ecommerce

W kampaniach dla sklepów internetowych warto jest wyznaczyć bardziej zaawansowane cele. Cele kampanii powinny być spójne z celami biznesowymi sklepu. Statystyki i mierniki, które w tym przypadku warto monitorowac to:

  • ilość konwersji (sprzedaży)
  • Wartośc konwersji
  • Współczynnik konwersji (mówiący o skuteczności kampanii i sklepu)
  • Koszt konwersji (ile kosztuje nas pozyskanie nowej sprzedaży / klienta)
  • ROAS czyli zwrot z wydatków na reklamę
  • EPC czyli Eqarning Per Click

Wszystkie najwazniejsze mierniki w kampanii dla sklepó internetowych zostały pokazane w tabelce.

Zadanie dla Ciebie

  1. Zastanów się i ustal z góry czego oczekujesz od swojego użytkownika? Jaka jest Najbardziej Oczekiwana Akcja (NOA), która przybliży go do dokonania zakupu?
  2. Wyznacz cel kampanii – Jeśli zdefiniujesz NOA to możesz z łatwością wyznaczyć Twój podstawowy cel kampanii: Sprzedażowy, kontaktowy lub wizerunkowy? To bardzo ważne, aby określić go w tym miejscu, gdyż będzie to miało wpływ na całą kampanię oraz optymalizację strony internetowej, a także na komunikat reklamowy.
  3. Wróć na swoją stronę internetową (lub sklep) i zobacz czy prowadzi ona użytkownika właśnie do realizacji NOA i tym samym do realizacji celu kampanii. Jeśli nie to z pewnością warto to zmienić i poprawić tak, aby nie zmarnować ruchu kupowanego za ciężkie pieniądze.

Udostępnij: [addtoany buttons=”facebook,twitter,linkedin,email”]

O autorze:

Nazywam się Ewa Chojecka, jestem trenerką Google Ads i praktykiem e-marketingu i e-commerce z 20-letnim doświadczeniem. Od 10 lat z sukcesem prowadzę butikową agencję performance marketingu w Google (Internet Planet) i pomagam moim klientom znieść ich biznesy na wyższy poziom opłacalności. Uczę także przedsiębiorców jak samodzielnie, bez pomocy firmy zewnętrznych prowadzić skuteczny marketing w Google nawet jeśli zaczynasz od zera i myślisz, że jesteś osobą nietechniczną.  Jestem autorką "Akademii Google Ads", kursu w którym od A do Z, krok po kroku nauczysz się samodzielnie tworzyć i optymalizować swoją reklamę w Google.  Możesz jednak zacząć od darmowych kursów i materiałów, które możesz pobrać tutaj